12 آذر 1399 ساعت 19:48

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

پروژه های جاری ترجمه های قرآن در موسسه


ترجمه انگلیسی
از چاپ اولین ترجمه قرآن مجید به زبان انگلیسی كه در سال 1648 م توسط آلكساندر راس از روی ترجمه فرانسوی دوریه انجام گرفت، حدود سه قرن و نیم می‌گذرد. دومین ترجمه قرآن به زبان انگلیسی، حدود 90 سال بعد از آن به چاپ رسید. این ترجمه كه جرج سیل آن را از روی متن عربی انجام داده بود، بیش از 150 سال در میان انگلیسی زبانان، بی‌رقیب بود و بارها در انگلستان و آمریكا به چاپ رسید. از اواخر قرن نوزدهم به بعد، ترجمه‌هایی جدید از قرآن كریم به بازار عرضه شد، كه تاكنون آمار آنها به 80 ترجمه رسیده است. كمتر سالی می‌گذرد كه در آن، یك یا چند ترجمه به زبان انگلیسی عرضه نشود. به رغم اینكه در طول قرون گذشته مترجمان قرآن تجربه‌های فراوانی در این كار به دست آورده و آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشته‌اند، كمتر ترجمه‌ای به چشم می‌خورد كه از كاستیها و مسامحات خالی باشد. به همین سبب مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی بر آن شد تا با كمك گرفتن از افراد خبره، به ترجمه‌ای كه از دقت، سلاست و روانی برخوردار باشد اقدام كند. برای این كار، جناب آقای سید علی قلی قرایی، سردبیر پیشین فصلنامه انگلیسی «توحید» كه در ترجمه متون دینی سابقه‌ای طولانی دارد انتخاب و كار آغاز گردید. پس از گذشت پنج سال تلاش، به خواست خدا ترجمه پایان یافت و به چاپ رسید. برای آگاهی از ویژگیهای این ترجمه تذكر نكات زیر لازم است:
1. ترجمه با نثری سلیس و روان و خالی از واژگان متروك و كهن نگارش یافته است.
2. این ترجمه بر اساس منابع مهم تفسیری، به ویژه تفاسیر مأثور از امامان اهل بیت علیهم السلام انجام گرفته است.
3. در این ترجمه از جدیدترین نظریه‌های علمی درباره فن ترجمه استفاده شده است.
4. از دخالت دادن تعصبات فرقه‌ای در ترجمه و توضیحات پرهیز شده است.
5. چنانچه در آیه قرائت یا تفسیر دیگری وجود داشته كه از اهمیت برخوردار بوده، به آن قرائت یا تفسیر نیز اشاره شده است.
6. ترجمه و متن در دو ستون موازی قرار گرفته‌اند، به گونه‌ای كه هر بخشی از متن كه در یك سطر آمده ترجمه آن نیز در سطر مقابل قرار گرفته است. این روش در ترجمه‌های قبلی سابقه نداشته است.
7. واژه نامه، فهرست اصطلاحات و علایم وقف در پایان ترجمه آمده است.
امید است این ترجمه در راستای اتخاذ مبنایی علمی در ترجمه قرآن به زبانهای گوناگون دنیا، گامی اصولی و تعیین كننده باشد.
بر این ترجمه دو تقریظ نوشته شده است؛ یكی توسط پروفسور حامد الگار از كالیفرنیا و دیگری به وسیله آقای لگن هاوزن، و نیز دو جایزه ارزشمند را به خود اختصاص داده كه یكی جایزه جهانی كتاب سال 1382 و دیگری انتخاب به عنوان كتاب سال حوزه علیمه قم است.
ترجمه و تفسیر قرآن مجید به زبان فرانسه
قرآن مجید تاكنون سی و دو بار به زبان فرانسه ترجمه شده است. برخی از این ترجمه‌ها، به خصوص نخستینِ آنها كه به وسیله خاورشناسان انجام شده، عاری از جهت‌گیری‌های عقیدتی نیست. برخی دیگر، كه همچنان دستاورد خاورشناسان است، از لحاظ محتوا و درك معانی قرآن دارای ضعفهایی است. دسته سوم نیز، كه اغلب به وسیله خود مسلمانان انجام شده، فاقد زبانی پیراسته است. از این رو مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی، درصدد برآمد ترجمه نوینی به زبان فرانسه ارائه دهد كه نقصهای مذكور در آن راه نیافته باشد، و خوشبختانه توانست در این مهم از همكاری آقایان یحیی علوی(كریستیان بنو) مسلمان فرانسوی الاصل و دكتر در فلسفه و عرفان اسلامی، و جواد حدیدی، دارای تحصیلات حوزوی و درجه دكتری در زبان و ادبیات فرانسه، بهره‌مند گردد. كتاب حاضر، در 624 صفحه، كه ترجمه و شرح سوره‌های فاتحه و بقره را در بر دارد، نتیجه سه سال كار مشترك آنان و شامل بخشهای پنجگانه زیر است :
1. ترجمه فرانسوی آیات همراه با متن عربی آنها.
2. شرح مطالعات و تحقیقات مترجمان در مورد هر كلمه یا آیه، همراه با بسامد كلمات در سوره‌های دوگانه.
3. ترجمه كلمه به كلمه آیات در ستونهای دو ردیفی.
4. واژه‌نامه بسامدی عربی - فرانسه سوره‌های دوگانه.
5. واژه‌نامه بسامدی عربی - فرانسه سوره‌ها.
كوشش بر آن بوده است كه ترجمه‌ای اصیل، بدون اقتباس از ترجمه‌های فرانسوی پیشین و فقط با توجه به تفاسیر و منابع عربی، كه فهرست آنها در پایان كتاب آمده است، ارائه شود. چنین كاری در زبانهای اروپایی تاكنون سابقه نداشته است. امید آنكه خداوند توفیق دهد تا مجلدات دیگر ترجمه نیز(جمعآ در پنج مجلد)، یكی پس از دیگری منتشر گردد.
درباره این ترجمه هم دو نقد ارزشمند در مطبوعات فرانسه به چاپ رسیده كه ترجمه آنها در مجلّه ترجمان وحی شماره‌های 11 و 12 چاپ شده است.
ترجمه قرآن مجید به زبان تركی آذربایجانی
تاكنون بیش از یكصد بار قرآن كریم به لهجه‌های گوناگون زبان تركی ترجمه شده است كه از میان آنها ده نوع به زبان تركی آذربایجانی اختصاص دارد. برخی از این ترجمه‌ها، به خصوص ترجمه‌های كلاسیك تركی آذربایجانی، از لحاظ محتوا، انعكاس معانی، مطابقت افعال در ترجمه و متن و انتخاب معادل دقیق واژگان در سطحی عالی قرار دارند، ولی از حیث زبان و ادبیات دارای ضعفهایی هستند.
ترجمه‌های معاصر، به عكس ترجمه‌های كلاسیك و كهن، اگرچه دارای نثری شیوا و سلیس و ادبیاتی فنی هستند، امّا از لحاظ محتوا و انتخاب معادل، لغزشهایی دارند. نفوذ سلیقه‌های مذهبی و عقیدتی در این گونه ترجمه‌ها مزید بر علت شده است. از این رو مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی درصدد برآمد با توجه به نیاز مسلمانان آذربایجان و ترك‌زبانان، ترجمه‌ای جدید به زبان تركی آذربایجانی تدوین كند كه حتی الامكان شامل نكات مثبت ترجمه‌های پیشین و عاری از عیب و نقص و لغزش آنها باشد. خوشبختانه پس از پنج سال تلاش توانست با همكاری آقای رسول اسماعیل‌زاده دوزال كه دارای تحصیلات فقه و حقوق و تحقیقات توركولوژی است، و با یاری گروه مطالعات قرآنی مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی ترجمه قرآن را به زبان تركی آذربایجانی با سه الفبای سیریلیك(كریل) و الفبای اصیل تركی(الفبای عربی) و الفبای لاتینی به چاپ برساند. ترجمه حاضر به شكل آكادمیك و مستقیمآ از متن اصلی قرآن و با نثری شیوا و سلیس، بدون دخالت دادن سلیقه‌های مذهبی و عقیدتی، و مطابق با آخرین پژوهشهای قرآنی و یافته‌های تفسیری و علمی به علاقه‌مندان عرضه شده است.

Back to Top

Template Design:Dima Group