30 شهریور 1399 ساعت 03:34

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

نام و نام خانوادگی:   ضياء موسی اوقلو بنیادف (24 دسامبر 1921-21 فوریه 1997)

مذهب:   تشیع              تابعیت:  آذربایجانی

ناشر:   آذر نشر

محل نشر:    باکو، شوروی سابق

تاریخ ترجمه حاضر:   1997م.

 

توضیحات:

بنیادف در 21 دسامبر 1923 در آستارای جمهوری آذربایجان متولد شد. پس از اتمام تحصیلات دبیرستان در شهر گویچه در 1939، به دانشکده نظامی باکو رفت. با شروع جنگ جهانی دوم، در 1942 به جبهه قفقاز نزدیک شهر موزدُک ( Mozdok) فرستاده شد. حضور او تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه یافت به طوری‌که در فتح ورشو و برلین توسط قوای شوروی، شرکت فعال داشت. به پاس انجام عملیات دشوار و تعیین کننده در لهستان که منجر به کشته شدن 100 نفر و اسارت 45 نفر از قوای آلمانی شد، عالی‌ترین مدال قهرمانی جنگ شوروی، به وی اهداء شد.

 

بعد از جنگ وی به انستیتو مطالعات شرق شناسی مسکو رفت و از آنجا فارغ التحصیل شد و در 1954 از رساله دکتری خود دفاع کرد. پس از آن به باکو بازگشت و دربخش تاریخ آکادمی علوم جمهوری آذربایجان شوروی شروع به کار کرد. با ورود به آکادمی علوم به سرعت مراتب ترقی را در این اداره پیمود؛ ابتدا به سمت ریاست بخش تاریخ و نهایتا به قائم مقامی آکادمی علوم آذربایجان رسید.

 

تحقیقات وی در زمینه تاریخ باستانی آذربایجان و نیز تاریخ آذربایجان در دوره حکومت خلفای عرب با تمرکز بر حوادث قرون 7 الی 19 میلادی بوده است. عده ای از محققین روسی و غربی بررسی های تاریخی بنیادوف را درخصوص ارامنة آذربایجان به چالش کشیده و تحلیلهای وی را در خصوص سوابق حضور ارامنه و تاثیر آنها در تاریخ آذربایجان، تحریف شده و یکسویه توصیف کرده اند. سخنرانی های ملی گرایانه و ضد ارامنه اش شهرت بسزایی در آذربایجان داشت .

 

وی در 21 فوریه 1997 مقابل درب آپارتمانش در باکو به طرز مرموزی به قتل رسید. تحقیقات رسمی پلیس، گروه های افراطی اسلامی را مسوؤل قتل وی دانست که عده ای از آنان پس از دستگیری توسط دادگاه جنایی باکو به زندانهای طویل المدت محکوم شدند ولی آمرین مظنون به قتل بنیادف توانستند به خارج از کشور فرار کنند.

 

 برخی از آثار و تألیفات:

  1. آذربایجان در قرون هفتم تا نهم، 1973، باکو
  2. حکومت در آذربایجان بین سالهای 1136 تا 1225، 1984، باکو
  3. ترجمه قرآن کریم به زبان ترکی آذریبا همکاری وسیم محمد علی اف
  4. ترجمة «زندگی نامه سلطان جلال الدین مکبوری» از زبان عربی به روسی تألیف نسفی
  5. تاریخ عمومی آذربایجان

 


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group