30 شهریور 1399 ساعت 03:38

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

نام و نام خانوادگي:     مرتضي ترابي (1341 ﻫ .ش.- )

مذهب:     تشيع؛                       تابعيت:     ايران/ترکیه

ناشر:    مؤسسة فرهنگی ترجمان وحی - با همكاري نشر كوثر

محل نشر:     قم- ایران و استانبول- تركيه

اولين چاپ ترجمه:     2009 م.      تاريخ ترجمه حاضر:    2009 م.

روش ترجمه: ترجمه معنایی روان و به همراه پانوشت و پی نوشتهای  توضیحی و تفسیری

 

توضيحات:

وی در سال 1341 هجری شمسی در روستای "یاسی قایا" در "تاشلیچای" (شهری شیعه نشین در استان آغری واقع در شرق ترکیه) در خانواده مذهبی به دنیا آمد. در سال 1350 به همراه خانواده به نجف اشرف هجرت نمود.  و وارد حوزه علمیه گردید. ادبیات عرب را در همان شهر خواند و در سال 1354 به شهر مقدس قم هجرت نمود  و در این شهر دروس سطح و سطوح عالی را در زمینه های فقه و اصول و فلسفه نزد اساتید بنام حوزه فرا گرفت. سالهای متمادی در مجلس درس آیات عظام شیخ میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، جعفر سبحانی، سید محمود هاشمی و علامه حسن زاده آملی حاضر گردید و مدارج علمی را طی نمود.

سپس وارد میدان ترجمه تخصصی متون دینی از عربی و فارسی به ترکی استانبولی گردید و بین سالهای 1362 تا سالهای 1380 در سازمان تبلیغات اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام مدیریت امور ترجمه را به عهده داشت و موفق به ترجمه و ویراستاری کتابهای مهمی از دو زبان یاد شده به  ترکی استانبولي در زمینه های حدیث، عقاید و فقه گردید و همچنین در مدت یاد شده سردبیری فصلنامه پیام اهل بیت علیهم السلام را که در آنکارا منتشر می شد به عهده داشت.

طی سالهای 1383تا 1388به دعوت موسسه فرهنگی ترجمان وحی، ترجمه قرآن کریم به زبان ترکی را انجام داد. ویژگی این ترجمه - علی رغم کثرت ترجمه های قرآن کریم به زبان ترکی استانبولی - این است که در گزینش یک معنی از میان معانی متعدد برای آیات، تفسیر مأثور اهل بیت علیهم السلام اساس قرار داده شده است.

مترجم در حال حاضر مدرس سطوح عالی حوزه در زمینه فقه و اصول و عضو هیأت استفتای آیة الله العظمی شیخ جعفر سبحانی و همچنین عضو هیأت علمی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام می باشد.

 

برخي آثار و تأليفات:

كتب:

§    1- قرآن از منظر اهل بیت علیهم السلام در دو جلد. این کتاب از سوی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در دست انتشار است.

§    2- کلیات العقود. این کتاب بررسی مقایسه ای در رابطه با بحث عقود از دیدگاه مذاهب اسلام انجام گرفته است (منتشر نشده  است).

§    3- ترجمه قرآن کریم به زبان ترکی استانبولی، نشر کوثر، 2009

 

مقالات:

§     1- القواعد الفقهية، منتشرشده در مجله اصول الفقه - قم 

§    2- الصيانة، منتشرشده در مجله مجمع الفقه الاسلامی - جده

§    3- حقوق المسنين، منتشر شده در مجله رسالةالثقلين - قم

§    4-المشارکةالمتناقصة، منتشرشده در مجله فقه اهل البيت علیهم السلام –  قم

§     5- الشرکةفی الفقه و القانون، منتشرشده در مجله فقه اهل البيت علیهم السلام –  قم

§    6- نگاهی به ترجمه های قرآن کريم به زبان ترکی استانبولی؛ منتشر شده در مجله ترجمان وحی –قم


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group