01 بهمن 1399 ساعت 13:29

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

نام و نام خانوادگي:     بهاء الدین (قطب الدین) لاهیجی

تاریخ تولد: حدود 1010ﻫ.ق.      تاریخ وفات: بین 1088 و 1095 ﻫ.ق.)

مذهب:     تشيع                       تابعيت:     ايران

ناشر:     دفتر نشر داد.              محل نشر:     تهران ـ ايران

تاریخ پایان تألیف اثر:1086 ق.  تاريخ ترجمه حاضر:     1373ش.

روش ترجمه:     ترجمه محتوایی و تفسیری.

توضیحات:

قطب‌الدين لاهيجي از علمای اماميه قرن 11 هجري است كه از تلامذه ميرداماد (متوفي 1042 هـ.ق.) و با شيخ حرّعاملي (متوفي 1104هـ.ق.) و محدث كاشاني و علامه مجلسي معاصر بوده است. وي عالمي فاضل، متألّه و متبحّر در علوم و شاعر بود. داراي دو لقب بوده يكي بهاءالدين و ديگري قطب‌الدين يا لااقل در برهه‌اي از زمان به لقب بهاءالدين و در برهه‌اي ديگر به لقب قطب‌الدين ملقب بوده است.

قطب‌الدين متولّد لاهيجان از محلّه ميدان است و در اين محلّه ساكن بوده‌ است. وي نوة پيله فقيه لاهيجي است و پدرش شيخ علي فقيه لاهيجي منصب شيخ الاسلامي لاهيجان را بر عهده داشت. پس از وي اين مقام به برادر بزرگ او جمال‌الدين محمّد تفويض شد و سه سال پس از وفات برادر اين منصب به قطب‌الدين محمّد رسید.

وی در سال 1086ق. برای مدتی در شهر پتنه هندوستان ساکن بوده و تفسیر خود را در آنجا به پایان رسانده است.

مرحوم لاهیجی داراي طبع شعر و قريحة شعري بود و این مطلب با ملاحظه آثار وی از جمله محبوب‌القلوب و ترجمة صحيفة سجاديه، صريحاً آشكار مي‌شود.

 

برخي آثار و تأليفات:

1.       تفسير شريف لاهيجي، در پتنه هند در سال 1086 هـ.ق. به اتمام رسانده و در چهار جلد چاپ شده است.

2.    محبوب القلوب،اين كتاب مشتمل بر يك مقدمه و سه مقاله است. مقالة اولي در احوال حكمای قبل از اسلام و مقالة دوم در حكمای زمان اسلام و مقالة سوم در احوالات ائمه(ع) و بعض علماء و مشتمل بر خاتمه‌اي در بيان احوال خود (صاحب ترجمه) و آباء و اجداد اوست.

3.       رسالة مثاليّه(فانوس خيال)

4.       خيرالرجال في ذكر اسانيد من لايحضره الفقيه.


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group