25 تیر 1398 ساعت 18:54

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

نام و نام خانوادگي:     محمد علی صالح غفاری (1302 هـ ش - 1387)

مذهب:     تشيع                               تابعيت:     ايران

ناشر:     انتشارات فقیه                      محل نشر:     تهران ـ ايران

اولين چاپ ترجمه:    پاییز1385ش.      تاريخ ترجمه حاضر:     پاییز 1385ش.

روش ترجمه:     ترجمه تأویلی و آزاد.

 

توضیحات:

وی در سال 1302ﻫ.ش. در روستای صدخر (صد خسرو) سبزوار در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی حوزوی را در مشهد مقدس گذراند و پس از آن در سال 1325 برای ادامة تحصیلات عازم نجف اشرف شد و در آنجا به مدت دو سال اقامت داشت.

وی که در تدریس و تألیف شیوة خاصی داشته، روش کار خود را در زندگی‌نامة خود چنین شرح می‌دهد:

«روش تعليماتم به اين كيفيت است كه شاگردانم هر كه باشد زن يا مرد پسر يا دختر، ابتدا در جلسه مطالبي را به صورت ديكته مي‌گويم چند صفحه مي‌نويسند. بعد آنچه را نوشته‌اند به دقت مطالعه مي‌كنند و در اطرافش فكر مي‌كنند. باز فردا درس ديگر مي‌نويسند به اين صورت تمام نوشته‌هايم در تفسير آيات و سوره‌ها و بعضي احاديث مربوط به اصول معارف محفوظ است. بعضي چاپ و منتشر شده و بعضي به حال خطي محفوظ است.»

راجع به نظریات علمی و تفسیری خود نیز گفته است: « نظريات علمي‌ام بعد از مراجعه از نجف اشرف تا امروز يكجور و يكنواخت است. تفسيرهايي كه در سالهاي 1330ش نوشته‌ام با تفسيرهاي امروزم فرقي ندارد. بيشترين تحقيقاتم در اطراف تأويل قرآن است كه مربوط به مقام عصمت و ولايت مي‌شود. مربوط به مقام امام زمان و قيامت و كيفيت زندگي آخرت. مدرك همة اينها متن تأويل و تفسيري است كه از ائمة اطهار عليهم‌السلام رسيده و ذره‌اي مخالفت با گفته‌هاي آنها ندارد.»

بنا بر آنچه در اتوبیوگرافی مرحوم غفاری آمده وی در تبليغات ديني‌ خود  موفق شده چهار خانوادة بهايي را به دين اسلام معتقد کند. تألیفات وی بالغ بر 50 اثر در زمینه تفسیر قرآن و تحقیقات تاریخی است که تا کنون 12 جلد از آنها منتشر شده است.

 

برخي آثار و تأليفات:

1.        قرآن کریم (با ترجمه روان) و ذکر نکات تاویلی ، انتشارات برهان، 1385.

2.        شرح دعای سحر، انتشارات بعثت، 1383.

3.        مکارم الاخلاق( مدينه فاضله ) –چاپ شده.

4.        مناجات شعبانيه–چاپ شده.

5.        برهان معراج و شق القمر–چاپ شده.


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group