25 تیر 1398 ساعت 19:11

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 


نام و نام خانوادگي: سیدرضا ابوالمعالی (کرمانشاهی) (مهر 1316 )

مذهب:     تشيع                      تابعيت:     ايران

ناشر:     انتشارات خاص.          محل نشر:     تهران ـ ايران

اولين چاپ ترجمه:     1386ش.

تاريخ ترجمه حاضر:     1386ش.

روش ترجمه:     ترجمة منظوم.

 

توضیحات:

مترجم در مهر 1316 در کرمانشاه متولد شد. وی فرزند حجت الاسلام و المسلمين مرحوم سيد عبدالحسين، نوة آیت الله سيد ابوالقاسم حسيني است كه هر دو از عالمان و خوشنويسان كرمانشاه بوده‌اند و قريب یک قرن در مسجد شاهزاده محمد علي ميرزا به اقامة نماز و ارشاد مردم كرمانشاه می‌پرداختند.

ابوالمعالی همزمان با تحصيلات دورة دبيرستان و اخذ ديپلم ادبي از محضر پدر نيز برخي از دروس حوزوي را استفاده نمود. در سال 1337 در مركز بهداشت استخدام شد و نهايتاً در سال 1370 بازنشسته گرديد. در سال 1371 شروع به ترجمة منظوم قرآن كريم نمود و روزانه 10 تا 12 ساعت به ترجمه قرآن اشتغال داشت تا سرانجام پس از ده سال، کار ترجمه در پانزده هزار و پانصد و نوزده بيت به پايان رسيد.

صاحبنظران فن ترجمة قرآن ترجمة ابوالمعالی را علی رغم منظوم بودن آن، خالی از سهو و مسامحة علمی توصیف کرده اند. مترجم در بخشی از مصاحبة مطبوعاتی، دربارة ترجمه خود چنین گفته است:   « ... بر این باورم که این قرآن منظوم بسیار ساده و روان ترجمه شده واحتیاجی به تفسیر ندارد و افراد عادی هم متوجه آن می‌شوند. ...این کار نخستین بار است که در کشور انجام می‌شود، زمانی که من شروع به نظم درآوردن قرآن کردم کسی این کار را شروع نکرده بود اما افرادی در سالهایی که من مشغول به نظم درآوردن قرآن بودم قسمتهایی از قرآن را در مدت چند ماه به صورت نظم درآوردند. ... از منابع زیادی از جمله تفسیر المیزان، ترجمه قمشه‌ای، ترجمه و تفسیر نمونه بهره جستم که هم اشعار درست باشد هم کم و زیادی در آیات الهی نشود.»

برخي آثار و تأليفات:

1.       ترجمه منظوم قرآن مجید به زبان فارسی، انتشارات خاص، 1386.

 

 


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group