01 شهریور 1398 ساعت 09:54

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

 

نام و نام خانوادگى: میرزا مهدی پویا یزدی

تولد: 1899 / 1317 ق. در یزد

وفات: 1973 / 1393 ق.، کراچی، پاکستان

مذهب: تشیع

تابعیت: ایرانی- پاکستانی

 

 

توضيحات:

از علمای ایرانی شیعه ساکن شبه قاره هند که تفسیری بر قرآن کریم به زبان انگلیسی و براساس دیدگاههای تشیع نگاشت. او در شهر یزد چشم به جهان گشود. دروس و تعلیمات ابتدایی را نزد پدرش، میرزا محمد حسن (متوفی 1910) گذراند. جد او از شاگردان فقیه بزرگ، شیخ مرتضی انصاری بود.

او در شانزده سالگی و پس از تکمیل دروس مقدماتی حوزوی و کسب آشنایی با ریاضیات و هندسه، برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف اشرف نقل مکان کرد. در آنجا از شاگردان خاص آیت الله محمد حسین نائینی بود و زیرنظر ایشان تسلط خود را بر فهم و تفسیر قرآن گسترش داد. اما پس از هفت بدلیل شرایط ناپایدار سیاسی و اجتماعی در عراق و ایران آن روزگار، علیرغم مخالفت استادش آیت‌الله نائینی، قصد مهاجرت به هند را نمود و در سال 1925 (1343 ق)در شهر مدراس ساکن شد.

در هند (در شهرهای مدراس و بنگلور) او این فرصت را بدست آورد تا با آراء فلسفی و  علمی دنیای غرب بدون واسطه و بزبان انگلیسی آشنا شود و بدین ترتیب هم بر مبانی اندیشه شرقی و هم غربی اشراف پیدا کرد. بعدها او به شهر میسور رفت و در دانشگاه آنجا به تدریس عربی و فارسی پرداخت. در شهر مدراس وی با مریدش میراحمدعلی در ارتباط بود که اولین ترجمه مهم شیعی از قرآن را در سال 1964 به انجام رساند. توضیحات تفسیری ارزشمند و مقدمه مفصل آیت‌الله میرزا مهدی پویا در این ترجمه گنجانیده شده است. این مقدمه که بعدها با اصلاحات و اضافات به کتاب مستقلی تبدیل شد از اولین آثار انگلیسی زبانی است که تشریح کننده دیدگاههای شیعه درباب تحریف‌ناپذیری قرآن و رابطه قرآن و عترت می‌باشد.

بعد از تقسیم هندوستان و تشکیل پاکستان در سال 1947، میرزا پویا به شهر کراچی در پاکستان مهاجرت نمود و تا پایان عمر در همانجا ماند. در کراچی، که او را بعنوان عالم برجسته شیعی می‌شناختند، وی فعالیتهای تبلیغی و اجتماعی قابل توجهی را صورت داد که از آن جمله می‌توان به بنیانگذاری مدرسه جعفریه و حسینیه ایرانیان و نیز تاسیس چاپخانه و  انجام کمکهای مالی به مساجد و مدارس علمیه  کراچی اشاره کرد. وی سرانجام در هفدهم جولای 1973 دیده از جهان فروبست و در قبرستان باغ خراسان در کراچی به خاک سپرده شد. در طی قریب به پنج دهه اقامت در شبه قاره هند، وی بیشتر آثار خود را به زبانهای اردو و انگلیسی به نگارش درمی‌آورد.

 

برخی آثار و تأليفات:

1.        تفسیر انگلیسی قرآن کریم (مشهور به تفسیر پویا که در ترجمه میر احمد علی آورده شده است، 1964)

2.        اصالت و اعجاز قرآن در آرایش و متن آن

3.        ماهیت و جوهر قرآن کریم

4.        مبانی اسلام

 


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

Back to Top

Template Design:Dima Group