11 خرداد 1399 ساعت 14:01

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

 

نام و نام خانوادگى: محمد علی حبیب، مشهور به شاکر

تولد: 1904در بمبئی، هند

وفات: 1959

مذهب: تشیع        تابعيت: پاکستانی

 

 

توضيحات:

بازرگان و بانکدار هندی الاصل پاکستانی که ترجمه انگلیسی او از قرآن مجید، تا حدود زیادی برگرفته از اثر مولانا محمد علی (از علمای فرقه قادیانیه) است که پیشتر در 1917 م. منتشر شده بود.

محمد علی حبیب از پیشگامان بانکداری بین مسلمانان شبه قاره و بالاخص پاکستان است. او به محمد علی جناح، رهبر پاکستان، در امور مالی مشاوره می‌داد و به جهت خدمات اقتصادی‌اش در سالهای آغازین تشکیل پاکستان، از چهره‌های تاثیرگذار آن دوره محسوب می‌شود. در امور اقتصادی او موفقیتهای فراوانی کسب کرد و در اندک زمانی مجموعه اقتصادی عظیمی را شکل داد که در زمینه‌های مختلف مانند بانکداری، بیمه و تجارت و حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کرد و هزاران نفر را در استخدام خود داشت. او به همراه اعضای خانواده خود بانک حبیب را در سال 1941 م. تأسیس کرد که در 1947م.، مدتی قبل از استقلال پاکستان (از هند)، شعبه اصلی آن به کراچی منتقل شد.

پس از تقسیم هند و تشکیل پاکستان، بانک حبیب وامهای بدون بهره‌ای را به مبلغ صدها میلیون روپیه، در اختیار دولت نوپای جناح نهاد که از لحاظ مالی به شدت در تنگنا بود. مشهور است که حبیب برای نشان دادن همبستگی و پشتیبانی خود از دولت، چک سفیدی را به جناح (قاعد اعظم) تقدیم کرد. بلافاصله پس از استقلال، بانک او شعبی را در سرتاسر پاکستان راه اندازی کرد تا از این راه نقدینگی لازم را برای گردش چرخهای اقتصادی در اختیار صنعت ضعیف آن کشور قرار دهد. به جهت اعتماد و اعتبار تثبیت شده آن، دولت پاکستان به بانک حبیب پیشنهاد کرد تا به عنوان خزانه‌دار به مدیریت امور مالی دولت بپردازد، که حبیب با رد محترمانه این درخواست در عوض، ضمن کمک به تأسیس بانک ملی پاکستان، با انتقال بخشی از کارکنان خود به آن به اداره این سازمان جدید کمک کرد. در سال 1966م. و در بیست‌و‌پنجمین سالگرد تأسیس بانک حبیب، دولت پاکستان تمبر ویژه‌ای را منتشر کرد. محمد علی حبیب همچنین مدارس، بیمارستانها، مساجد و یتیم‌خانه‌ها و مؤسسات عام‌المنفعه دیگری را نیز احداث کرد.

وی ترجمه‌ای از قرآن را (به همراه پاورقیهای تفسیری) تألیف نمود و آن را با نام شاکر، که تخلص ادبی او محسوب می‌شد، منتشر کرد. تقدیر این بود که این ترجمه -که در 14 شعبان 1378 قمری به اتمام رسید- آخرین اثر او باشد. وی روز بعد دچار حمله شدید قلبی شد و سرانجام در 20 رمضان همان سال در سن 55 سالگی درگذشت.

 

برخی آثار و تأليفات:

1.       ترجمه انگلیسی قرآن مجیدبه همراه متن عربی (1981م.)


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

Back to Top

Template Design:Dima Group