12 آذر 1399 ساعت 18:40

 پیام مدیرعامل:

«مؤسسۀ فرهنگى ترجمان وحى» با هدف ارائه ترجمه‏ هایى صحیح، سلیس، شیوا و به دور از تحریف قرآن مجید، در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید. و در سال ۱۳۸۳ با نظر مساعد بنیان‏گذاران به عنوان مؤسسه‏ اى كه داراى شخصیت حقوقى مستقل است در ادارۀ كل ثبت كشور به ثبت رسید.

 

 

نام و نام خانوادگی:   سيد صفدر حسين نجفي(1989 - 1933)

مذهب:   تشیع                                تابعیت:  پاکستان

ناشر:   مصباح القرآن تراست             محل نشر:    لاهور، پاکستان

تاریخ ترجمه حاضر:   1995م.

روش ترجمه:   ترجمه روان محتوا به محتوا به همراه حواشی از تفسیر نمونه

 

 

توضیحات:

ویدر سال 1933 م. (1311 ش) در بخش علي‌پور شهر مظفرنگر از ايالت پنجاب پاكستان متولد شد. پدرش «سيد غلام سرور» يكي از روحانيون سرشناس شيعه در منطقه علي‌پور بود. سيد صفدر حسين از سن هفت سالگي با ورود به حوزة علميه شهر مُلتان، تحصيلات خود را در رشته علوم اسلامي آغاز نمود ولي پس از دورة كوتاهي به يكي از بخش هاي همسايةزادگاه خويش رفت و به مدت 6 سال آموزش هاي دوره ابتدائي را گذراند. وی در سال 1949 براي استفاده از درس هاي تفسير قرآن كريم مولانا حسين‌بخش نجفي كه در يكي از بخش هاي ”دير اسماعيل‌خان“ سكونت داشت به آنجا رفت و پس از دو سال به حوزة علميه نجف اشرف در عراق منتقل گرديد.

 

اين دانشمند پرتلاش در مدت 5 سال اقامت در نجف از محضر اساتيد بزرگي چون شيخ محمدعلي افغاني، شيخ اختر عباس، سيد ابوالقاسم رشتي و شيخ محمد تقي آل راضي و آيات عظام: حکیم (ره) و خوئي (ره) بهره برداري نمود و از مرحوم شيخ آقا بزرگ تهراني اجازه نقل حديث دريافت کرد.

 

مولانا سيد صفدرحسين از سال 1956 به پاكستان بازگشت و در شهر لاهور در حوزة علميه مشهور جامعة‌المنتظر رحل اقامت افكند و ابتداء به مدت 9 سال به عنوان مدرس و سپس تا پايان عمر به عنوان مسئول آن به تدريس و تأليف و ارشاد پرداخت.

 

اين عالم شیعی در تمام اين مدت يكي از محورهاي نشر اسلام ناب محمدي(ص) و فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي شیعه در شهر لاهور - كه از دیرباز پايتخت فرهنگي منطقه اردو زبان محسوب مي گرديده است-  بود.

 

علامه سيد صفدر حسين از فرط علاقه ای كه به حضرت آیت الله العظمی خميني (ره) داشت با فروش منزل خود و تهیه هزینه سفر، در طول اقامت كوتاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در فرانسه با همراه داشتن پيام ملت خود به ديدار آن مرجع عاليقدر رفت و از ايشان جهت عزيمت به پاكستان دعوت به عمل آورد. اين دعوت تشكر عميق حضرت آیت الله خمینی (ره) را به دنبال داشت.

 

سرانجام اين دانشمند فرزانه در سال 1989م. (1367ش.) از دنیا رفت و انبوهي از آثار علمي و خدمات اجتماعي را براي مردم كشورش بجا گذاشت. بدن وي پس از تشريفات مذهبي و درميان احساسات پرشور مردم در گوشه‌ای از جامعة‌المنتظر- همان جا كه سالها به تدريس و ارشاد مي پرداخت- به‌خاك سپرده شد و امروزه زيارتگاه مشتاقان و علاقمندان مي باشد.

 

برخی از آثار و تألیفات:

 

1-      ترجمه اردوي رسالة توضيح المسائل حضرت آیت الله العظمی خميني (ره).

2-      ترجمه اردوي كتاب حكومت اسلامي حضرت آیت الله العظمی خميني(ره).

3-      ترجمه اردوي جهاد اكبر حضرت آیت الله العظمی خميني(ره).

4-      ترجمه اردوي كتاب ارشاد القلوب ديلمي.

5-      ترجمه اردوي دورة كامل تفسير نمونه آيت الله مكارم شيرازي.

6-      ترجمة اردوي كتاب ارشاد شيخ مفيد (ره).

7-      ترجمه اردوي كتاب معدن الجواهر علامه كراجكي.

8-      ترجمه اردوي كتاب تاريخ طبري.

9-      تأليف كتاب دين اسلام در پرتو عقل.

          10- تأليف كتاب مباديات حكومت اسلامي.


نمونه متن و جلد ترجمه :

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group